Czy dekarz to dobry zawód?
Każdy z nas z pewnością zadał sobie kiedyś pytanie lub wkrótce będzie się zastanawiać, jaki zawód wybrać, jaki postawić cel na swojej drodze kariery? Jeśli tutaj trafiłeś, to prawdopodobnie zastanowił Cię zawód dekarza.
Kim jest dekarz? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Trafiłeś tutaj, ponieważ prawdopodobnie szukasz odpowiedzi na pytanie, czy dekarz to dobry zawód? Może nie będziemy 100% obiektywni, gdyż dekarstwo i dachy są naszą pasją, ale spróbujemy podać konkretne argumenty, potwierdzające, że tak właśnie jest.
· Dekarz należy do grupy zawodów deficytowych, co oznacza, że wciąż brakuje osób do wykonywania tego typu prac. Decydując się na dekarstwo masz niemal absolutną pewność, że błyskawicznie znajdziesz zatrudnienie. Brak wystarczającej ilości wykwalifikowanych pracowników to także możliwość wynegocjowania wyższych stawek za wykonaną pracę.
· Rozpoczęcie pracy w tym zawodzie wiedzie przez stosunkowo krótki czas kształcenia – 3 lata szkoły branżowej. Można także podjąć pracę na stanowisku Pomocnika dekarza i tak zdobywać niezbędne doświadczenie.
Od 1 września 2021 r. można także uczyć się w zawodzie Technik dekarstwa w 5-letniej szkole średniej. Nauka kończy się egzaminem maturalnym i zawodowym.
· Praca dekarza jest pracą kreatywną. Trudno wpaść w rutynę, kiedy co chwilę zmienia się miejsce pracy, budynek, typ dachu. Owoce pracy dekarza są widoczne niemal natychmiastowo a efekt pozostaje na lata.
· Praca na świeżym powietrzu także może być poważnym atutem. Także wiosną czy jesienią. Nie ma złej pogody, tylko złe ubranie. Zimą dekarze zwykle odpoczywają lub pracują w warsztatach, przygotowując elementy do kolejnych zaplanowanych realizacji.
· Dekarz posługuje się wieloma narzędziami – ręcznymi, elektronarzędziami, przyrządami pomiarowymi. Obsługuje windy dekarskie, dźwigi, i nie tylko. Jeżeli lubisz zabawki dla „dużych chłopców”, tutaj nie będziesz rozczarowany.
· W codziennej pracy liczy się praca zespołowa. Codziennie pracujesz z grupą kolegów po fachu, spotykasz specjalistów z innych branży, klientów. Nie będziesz narzekać na samotność, jak w korporacyjnych słuchawkach.
· Dekarze, spośród wszystkich zawodów budowlanych, są grupą najbardziej ze sobą zżytą. Nie ma drugiej takiej wśród budowlańców. Regularnie organizowane są spotkania regionalne, imprezy integracyjne – pikniki, spływy kajakowe, rajdy samochodowe, wędkowanie, itp. Co rok organizowany jest Dzień Dekarza, na którym spotykamy się z ludźmi z całej Polski – kolegami po fachu, producentami materiałów, narzędzi i urządzeń budowlanych.
· Producenci materiałów budowlanych zabiegają o Twoje względy. Możesz liczyć na bezpłatne szkolenia, spotkania branżowe, wyjazdy, przydatne gadżety.
· Tylko dekarz może należeć do Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy! Członkostwo wiąże się z licznymi korzyściami i przywilejami. Oczywiście są też obowiązki, ale w bilansie zysków i strat na pewno wyjdziesz na plus.
Jeśli wciąż masz wątpliwości, być może przekona Cię krótki film przygotowany przez członków Oddziału Lubelskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Ich wypowiedzi są uniwersalne i dotyczą całego kraju, więc usiądź wygodnie i poświęć proszę jeszcze 5 minut na krótki seans.
Jeśli przekonały Cię nasze argumenty, zobacz jak można rozpocząć swoją przygodę z dekarstwem w artykule „Jak zostać dekarzem?”