Międzyszkolne Zawody Branżowe “Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa”

Podczas tegorocznych targów BUDMA, po raz pierwszy zorganizowane zostały zawody dla uczniów dekarstwa ze szkół branżowych uczestniczących w projekcie „Zawód Przyszłości Dekarz”. Młodzież walczyła o medale i atrakcyjne nagrody.

Międzyszkolne Zawody Branżowe „Młodzieżowy Mistrz Dekarstwa” to kolejny pomysł Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy na promocję zawodu Dekarz, a także szansa na pokazanie umiejętności uczniów tego kierunku w szkołach objętych działaniami projektu „Zawód Przyszłości Dekarz”.

Prezentacja uczestników pierwszych Międzyszkolnych Zawodów Branżowych

Zawody zgromadziły w Poznaniu 10 utalentowanych adeptów rzemiosła dekarskiego w wieku 15-18 lat, którzy zmierzyli się ze specjalnie przygotowanym dla nich zadaniem, obejmującym zakres wiedzy i umiejętności dla klas II i III szkoły branżowej I stopnia. W konkursie wzięli udział reprezentanci:

  • Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu – Konrad Sekuła, Adrian Kobylczak, Fabian Zarapski i Kacper Siepa
  • Zespołu Szkół im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku – Kamil Łuczaj i Sebastian Leszczyński
  • Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju – Dawid Skubis, Antoni Wolanin i Bartłomiej Bartosiewicz
  • Zespołu Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy – Gracjan Knop

W środę, 2 lutego, odwiedzający targi BUDMA mogli obserwować na żywo zmagania młodzieży w strefie zawodów.

Autorem zadania i sędzią głównym był Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Pan Stefan Wiluś. Sędziami zawodów zostali panowie: Zbigniew Buczek – Wiceprezes Oddziału Mazowieckiego PSD, oraz Jakub Maćkowiak – Wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego PSD. Zawodnicy mieli do wykonania fragment pokrycia dachu metalowego z zastosowaniem paneli zatrzaskowych, montaż rynny, wiatrownicy i listew wentylacyjnych. Poziom realizacji zadania był bardzo wyrównany, a uczestnicy z pełną werwą i zaangażowaniem walczyli o miejsca na podium. W zależności od wylosowanego dzień wcześniej stelaża, zawodnicy wykorzystywali do pracy materiały firm Budmat, Blachotrapez lub Blachy Pruszyński, w elektronarzędzia stanowiska wyposażyła marka Milwaukee®, a tackery przekazała firma B.Pro. Konkurs wspierały także firmy: Revolt Energy, Fakro i VELUX.

W czwartek, 3 lutego, tuż po zakończeniu XX Kongresu Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, odbyła się ceremonia, podczas której wyłonieni zostali 3 najlepsi zawodnicy turnieju. O zajęciu miejsca na podium zadecydował zaledwie jeden punkt, co świadczy o wysokim poziomie wykonania zadania konkursowego. Miejsce III zdobył Konrad Sekuła ze szkoły w Poznaniu, na II miejscu uplasował się Gracjan Knop z bydgoskiej budowlanki, a tytuł „Młodzieżowego Mistrza Dekarstwa” i złoty krążek zdobył Kacper Siepa, uczeń ZSB w Poznaniu. Zawodnicy odebrali gratulacje od zespołu sędziowskiego i przedstawicieli Partnerów zawodów, a także pokaźną ilość atrakcyjnych nagród. W tej edycji konkursu nie było przegranych – wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestawy upominków.

Dekoracja medalowa zwycięzców i wręczenie nagród

Mamy ogromną nadzieję, że premierowa edycja Międzyszkolnych Zawodów Branżowych zostanie stałym punktem w kalendarzu wydarzeń PSD i za rok będziemy mogli ponownie spotkać się z uczniami dekarstwa podczas rywalizacji o tytuł i nagrody.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *