Mając lat naście, nie zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój dzień w pracy. To odległa przyszłość, nudna dorosłość. Na głowie masz klasówki inne bardzo ważne sprawy. Sęk w tym, że już za kilka lat około 1⁄3 każdej swojej doby będziesz spędzać w pracy.

Warto więc pomyśleć o swojej przyszłości i wybrać tak, by lubić swoją pracę, a nie być jej niewolnikiem. Nie ma więc znaczenia, czy do szkoły budowlanej trafiłeś przez przypadek, czy też był to mniej lub bardziej świadomy wybór (dekarzem jest dziadek, ojciec, brat… lub siostra). Na początku możesz nawet nie przypuszczać, że to odpowiednie zajęcie. Dobrze wiedzieć, kim jest dekarz, dlaczego warto nim zostać i dla kogo jest ten zawód.

Kim jest dekarz?

Według powszechnej definicji dekarz to rzemieślnik zajmujący się kryciem i naprawianiem dachów przeznaczonymi do tego materiałami (między innymi dachówkami, blachą, łupkiem czy strzechą). Zawód ten jest jednym z najstarszych na świecie.

W dawnych czasach tego rodzaju prace wykonywali cieśle. Wzmianki o obiektach ciesielskich sięgają zarówno czasów biblijnych (Arka i jej twórca Noe), jak i mitologicznych (Argo, koń trojański). W naszym kraju najbardziej znanym jest Biskupin, wzniesiony przez ówczesnych cieśli. Mistrzowie w tym fachu kształcili terminatorów, którzy pod koniec nauki otrzymywali tytuł czeladnika. 

Dekarz jako zawód wyodrębnił się w dwóch ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku. Nazwa tego fachu wywodzi się prawdopodobnie od deku, czyli formy pokrycia dachowego z targanej słomy, przyciśniętej młodymi drzewkami i ciężkimi gałęziami. Od tej nazwy pochodzi wyraz dekować, czyli układać dach.

Choć obecnie rozdzielone są zadania cieśli i dekarzy, to wciąż są potrzebni – i zawsze będą! – specjaliści do kompleksowego wykonania dachów, gdyż są one niezbędnym elementem każdego budynku i wymagają okresowych konserwacji i remontów. Tylko profesjonaliści potrafią właściwie ułożyć pokrycie dachowe i je wykończyć, zamontować okna dachowe, wyłazy, świetliki, systemy orynnowania, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Są również niezbędni do konserwacji dachu, drobnych napraw i generalnych remontów. 

Dołącz do klasy dekarskiej, zdobądź atrakcyjny zawód, ciesz się wysokimi zarobkami i gwarantowanym zatrudnieniem