Jak zostać dekarzem?

Krok 1: Rozpocznij edukację w szkole branżowej I stopnia na kierunku Dekarz lub technikum w zawodzie Technik dekarstwa . Zobacz listę szkół branżowych uczestniczących w Projekcie
Krok 2: Podejmij praktyki zawodowe i staż w firmie dekarskiej.
Krok 3: Zdaj egzamin zawodowy teoretyczny, praktyczny i otrzymaj prawo wykonywania zawodu oraz tytuł Czeladnika Dekarstwa.
Krok 4: Zdobywaj doświadczenie, bierz udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Krok 5: Pracujesz już ponad 3 lata w zawodzie i chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Przystąp do kolejnego egzaminu realizowanego przez Ośrodki Kształcenia Dekarzy lub Cechy Rzemiosł i zostań Mistrzem Dekarstwa. 

Jest też inne wyjście – Samodzielna praca pod okiem fachowca na budowie. Część ludzi trafia do zawodu przypadkiem. Jeśli im się spodoba zostają. Nie potrzebujesz dużo czasu, aby nauczyć się podstaw zawodu. Już po ok. 1,5 roku nauki możesz podjąć pracę jako samodzielny dekarz. Należy jednak pamiętać, że szkolenia dekarskie pozwolą Ci być na bieżąco z nowinkami technologicznymi.

Dlaczego warto zostać dekarzem?

Każdy z pytanych przeze mnie dekarzy podawał ten sam powód – piękny, nieprzeciekający dach, będący wizytówką domu. To efekt przekucia wiedzy i praktycznych umiejętności w mającą realne kształty część budynku. Fizycznie zmienia otoczenie, w którym funkcjonujemy – domy, osiedla, miejscowości i miasta. Każdy dach to pozostawienie po sobie śladu, który przetrwa dziesiątki, jeśli nie setki lat.

Nie mniejsze znaczenie ma też to, że to nie jest to już zawód ginący. Najbliższe dziesięciolecia należą do dekarzy. Dobry dekarz jest dziś na wagę złota. Perspektywy rozwoju tej branży są bardzo dobre, dlatego warto planować wiązanie swojej przyszłości z zawodem dekarza. Profesjonaliści w tym fachu są doceniani i w kraju, i za granicą, a także mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Warunkiem jest solidne i staranne wykonywanie swojej pracy. Wówczas samemu wybiera się inwestorów, dachy, miejsce i godziny pracy (do pewnego stopnia). Wielu z adeptów nawet nie szuka pracy, gdyż zaraz po skończeniu szkoły otrzymuje ciekawe propozycję. Bywa, że trzeba poświęcić czas na naukę języka, ale warto. Dzięki temu zarówno praca, jak i zarobki będą dawać dużo satysfakcji. Nie trzeba się także obawiać tego, że zapotrzebowanie na ich zawód zmaleje. Dekarze są niezbędni.

Choć może się to wydawać banalne, to wiele osób w swoim życiu chce być pomocnym. Zawód dekarza bez cienia wątpliwości należy właśnie do tej kategorii. Dekarze chronią ludzi przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dając im dosłownie dach nad głową. Nie sposób tego przecenić.

Innym powodem jest kontynuacja rodzinnej profesji. Dachy robili pradziadkowie, dziadkowie, ojcowie, bracia i teraz przyszła kolej na następne pokolenie. Jest to potwierdzeniem tego, co się dzieje na rynku. Firmy przejmują coraz młodsi dekarze, lepiej wykształceni i niezmienne dumni ze swojej profesji. Bardzo cenią sobie swoją pracę i tradycję. Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów: finansowego, czyli wyższych niż w innych branżach zarobków i sezonowości (pracują, kiedy jest pogoda i odpoczywają zimą). 

Kolejnym argumentem za tą profesją jest możliwość założenia własnej firmy. Można robić to, co się lubi i jeszcze na tym zarabiać. Nikt nie nakazuje co, kiedy i gdzie trzeba robić. Prowadzenie własnego biznesu jest szansą na duże dochody, niezależność i rozwój firmy. Rozważając wybór zawodu dekarza warto wziąć pod uwagę zarobki. Przeciętna stawka dekarza wynosi 18-25 zł/h. Najlepsi dekarze zarabiają w dobrym sezonie do 20 000 zł netto miesięcznie.

Dekarze to unikatowa grupa ludzi, tworzą oni czasem jedną wielką rodzinę, która wspiera się i pomaga sobie w potrzebie. Dołączenie do ich grona to jednocześnie dołączenie do niezwykłej wspólnoty ludzi z pasją.

Dla kogo jest zawód dekarz?

Niestety, nie jest to zawód dla każdego. Nie wystarczą same dobre chęci. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży, nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny. 

Praca na dachu wiąże się z wysiłkiem fizycznym i przemieszczaniem się z miejsca na miejsce. Każdy dach jest w innym miejscu. Rzadko się zdarza praca obok domu. Raczej trzeba się liczyć z co najmniej tygodniowymi wyjazdami na budowę. Dzień zaczyna się dość wcześnie – około 6 rano już trzeba być w pracy. Ciągłe podnoszenie materiałów, sięganie po nie, trwanie w niewygodnej pozycji, tak charakterystyczne dla sposobu pracy dekarza, wymaga sprawności fizycznej. 

Nie ma co ukrywać, żeby zostać dekarzem z pasją trzeba lubić pracę w terenie, na wolnym powietrzu i nie bać się wysokości. Praca w tym zawodzie dzieli się na dwa wyraźne etapy. Pierwszy z nich to praca na ziemi – najczęściej w warsztacie lub obok budynku, drugi – to prace na dachu. Podczas wykonywania prac na wolnym powietrzu uciążliwa może być zmienne warunki atmosferyczne (które skutecznie potrafią utrudnić prace, a nawet je wstrzymać), hałas – zwłaszcza przy cięciu blach, a podczas zgrzewania mas bitumicznych, wydzielanie się drażniących substancji. Łączenie blach przez lutowanie powoduje ulatnianie się różnych gazów. Największym utrudnieniem i niebezpieczeństwem tej pracy jest ryzyko upadków z wysokości i ryzyko skaleczeń, zwłaszcza przy obróbce blachy.

Trzeba też lubić pracę zespołową, a przede wszystkim umieć komunikować się z innymi. W zgranej ekipie, składającej się z osób pracowitych i bezkonfliktowych, robota „idzie” szybko i sprawnie. Nie zwraca się uwagi na zmęczenie spowodowane hałasem i pracą po godzinach, bo gonią terminy.

Wykonanie dachu jest nie tylko pracą rzemieślniczą. Często balansuje ona na granicy artyzmu. Dlatego ważne są precyzja, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, umiejętności manualne i plastyczne, wyobraźnia przestrzenna, a czasami także zainteresowania o charakterze artystycznym. Trzeba umieć planować lub wyobrażać sobie układ elementów na dachu. Wykonując jeden etap trzeba myśleć o tych, które będą robione później. Wymaga to skrupulatności i dokładności. 

Zwykle dekarze pracują jako fachowcy do konkretnego zlecenia, czyli wykonują wolny zawód. Dlatego umiejętność znajdowania się w nowych sytuacjach, radzenia sobie z nowymi problemami oraz przekonywania do swoich koncepcji innych są bardzo ważne.

Wybierając zawód dekarza trzeba również pamiętać, że praca wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Branża budowlana wciąż się rozwija: na rynku pojawiają się nowe materiały i technologie. Do ich zastosowania i – co ważne! – otrzymywania korzystnych zleceń nie wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności zdobyte w szkole. Poświęcony czas, trudy i ryzyko z pewnością wynagrodzi ostateczny efekt w postaci pięknego dachu i kolejnych zleceń. 

Dołącz do klasy dekarskiej, zdobądź atrakcyjny zawód, ciesz się wysokimi zarobkami i gwarantowanym zatrudnieniem