Relacja: Dekarz 21 | Konferencja on-line

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy po raz drugi zorganizowało konferencję on-line, która tym razem poświęcona była w głównej mierze rozwojowi. Nie tylko technologii, ale może przede wszystkim – firm z branży dekarskiej.

21 lat Stowarzyszenia, 21 rok, XXI wiek

Po sukcesie pierwszej konferencji on-line z lutego, aspiracje i oczekiwania były znacznie wyższe. Organizatorzy mieli trudne zadanie: stworzyć wydarzenie, które będzie unikatowe, ciekawe i angażujące, a do tego przyciągnie uwagę dużego grona widzów. Po raz pierwszy transmisja odbywała się równolegle z dwóch studiów, a każdy widz mógł w dowolnym momencie przełączać się pomiędzy wirtualnymi pokojami i oglądać jeszcze większą ilość ciekawych wystąpień.

Konferencję rozpoczął Prezes Bogdan Kalinowski wraz z Dyrektorem Grupy Produktów MTP, Dariuszem Muślewskim. Otwarcie miało miejsce w nietypowej scenerii – na dachu hali 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Prezes Bogdan Kalinowski z Dyrektorem Dariuszem Muślewskim na dachu jednej z hal targowych MTP

Zaraz po tym, transmisja przeniosła się już do właściwego studia, gdzie uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych mogli uczestniczyć w panelu, który z powodzeniem można nazwać lekcją on-line z Doradztwa zawodowego – przedmiotu z programu nauczania dla najstarszych roczników. Wojtek Kaczmarczyk, znany już dekarzom youtuber, poprowadził dalszą część Konferencji. O zawodzie Dekarz, w rozmowie z prowadzącym, mówił Dariusz Jurga – Mistrz Polski Młodych Dekarzy i Mistrz Świata IFD, związany z dachami odkąd miał 13 lat!

Dariusz Jurga – z dekarstwem związany od 13 roku życia

Chwilę później, do studia dołączył Bartek Dudziński – Mistrz Polski i Wicemistrz Świata, reprezentant Polski w konkursie EuroSkills oraz Mirek Skrok – uczestnik Mistrzostw Polski 2020, uczeń Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Goście rozmawiali o swoich motywacjach do związania się z dekarstwem, nauce zawodu oraz udziale w zawodach.

Patryk Bianga i Bartek Dudziński – reprezentacja Polski w kategorii “Metal roofing” na konkursie EuroSkills 2021

Patryk Bianga, Wiceprezes Oddziału Pomorskiego PSD, wspiera Bartka w przygotowaniach jako ekspert z branży dachowej. Wraz z Katarzyną Jurkevic z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji opowiadali o tym imponującym wydarzeniu, które po wielu perturbacjach związanych z pandemią, ma szansę odbyć się we wrześniu tego roku.

W specjalnie przygotowanym materiale video, Sabina Sujew – Przewodnicząca Marketingu IFD przedstawiła Międzynarodową Federację Dekarzy i jej działania, a Pascal Civati – Dyrektor IFD, zaprosił młodzież do rozwijania swoich umiejętności i startu w kolejnych edycjach Mistrzostw Młodych Dekarzy.

Niespodzianką dla widzów była wideo-wiadomość od Adama Małysza, który niestety nie mógł pojawić się w studiu. Sportowiec podkreślił, że sam jest dekarzem i ten zawód zawsze będzie mu bliski. Zachęcał uczniów do nauki dekarstwa w szkole. Zaraz po nim, do studia wszedł Mariusz Pudzianowski, najbardziej znany z polskich strongmanów oraz Małgorzata Lubczyńska, Dyrektor ds. Marketingu firmy Blachy Pruszyński. Prowadzący mógł wypytać gości o ich współpracę, a także wspieranie projektu Zawód Przyszłości Dekarz.

Adam Małysz – wybitny sportowiec, któremu dekarstwo zawsze będzie bliskie
Mariusz Pudzianowski – mistrz Strongman, ambasador firmy Blachy Pruszyński i Małgorzata Lubczyńska, Dyrektor ds. marketingu firmy Blachy Pruszyński w studiu konferencji

Kiedy uczniowie byli zajęci oglądaniem treści przygotowanych specjalnie z myślą o nich, w drugim studiu przedstawiciele szkół, Doradcy Zawodowi oraz rodzice mogli posłuchać o wielu działaniach pro-edukacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. O merytoryczne treści zadbał Artur Bednarski, Kierownik projektu Zawód Przyszłości Dekarz. Dalej, w roli prowadzącego, gościł w studiu Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Arletę Adamczak-Puk oraz Jakuba Maćkowiaka i Patryka Olejniczaka z wielkopolskiego oddziału PSD. Rozmowa toczyła się głównie na temat współpracy szkoły z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, działaniom promującym dekarstwo oraz lokalnych inicjatywach wspierających edukację. Widzowie mieli możliwość zadawania pytań na czacie, na których część udało się odpowiedzieć w czasie transmisji. Pozostałe odpowiedzi pojawią się w mediach PSD po konferencji.

Od lewej: Artur Bednarski – Kierownik projektu ZPD, Arleta Adamczak-Puk – Dyrektor ZSP w Nietążkowie, Jakub Maćkowiak i Patryk Olejniczak – Oddział Wielkopolski PSD

Ogromny odzew nauczycieli, którzy entuzjastycznie podchodzili do tej propozycji, a także niebywała frekwencja widzów potwierdzają tylko tezę, że była to bardzo dobra decyzja. Kolejne placówki dopytują także o możliwość obejrzenia tego materiału w późniejszym terminie, dlatego krótko po transmisji na żywo nagrania znalazły się na kanałach YouTube Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy i Zawodu Przyszłości Dekarz.

Ponownie, w studiu 1 Konferencji, pojawił się Prezes Bogdan Kalinowski i przedstawił ideę, jaka przyświecała organizatorom przy tworzeniu tego wydarzenia. Zachęcał również dekarzy, aby angażowali się w promocję zawodu. Tuż po nim, widzowie obejrzeli najnowsze wyniki badań ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, które skupiły się na wpływie pandemii na branżę budowlaną.

W kolejnej rozmowie pojawił się Jacek Siwiński, Prezes firmy VELUX Polska. Mówił o potrzebach dalszego wspierania szkolnictwa branżowego, a także współpracy producenta z wykonawcami. Do studia dołączył następnie Adam Mitura, założyciel Mitura Academy – specjalizującej się w rozwoju przedsiębiorstw. Głównym tematem rozmowy stała się definicja nowoczesnej firmy i możliwe kierunki działania, dążące do tego, by taką firmą zostać.

Jacek Siwiński – Prezes firmy VELUX Polska i Bogdan Kalinowski – Prezes PSD o współpracy producentów z wykonawcami

W studiu 2, trwała równoległa transmisja, w której Artur Bednarski wraz z Arkadiuszem Gnatem – Kierownikiem mazowieckiego oddziału PSD i Manager Ośrodka Kształcenia Dekarzy w Pruszkowie, rozmawiali na temat oferty szkoleniowej Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. W dalszej części programu, panowie skupili się na ciekawym wyposażeniu dla dekarzy dającym bezpieczeństwo lub ułatwiającym codzienną pracę. W studiu pojawiła się też makieta dachu, gdzie Patryk Olejniczak i Jakub Maćkowiak zaprezentowali działanie specjalnej wyciągarki do montażu okien dachowych. Zrobili to w bardzo niecodzienny sposób – podnosząc nie skrzydło okna, ale prowadzącego!

Po co się szkolić? W rozmowie z Arturem Bednarskim odpowiada Arkadiusz Gnat z Ośrodka Kształcenia Dekarzy w Pruszkowie
Nietypowy test wyciągarki do okien dachowych w wykonaniu Patryka Olejniczaka i Jakuba Maćkowiaka z Oddziału Wielkopolskiego PSD

Kolejnymi gośćmi Wojtka Kaczmarczyka w studiu 1 byli: Adam Chojnacki – właściciel firmy ADACH Green Building, Dariusz Tymiński – przedsiębiorca prowadzący Zakład Remontowo-Budowlany, a także Arkadiusz Gnat z oddziału mazowieckiego PSD. Panowie porozmawiali o zmianach na rynku i nowych wymaganiach inwestorów, a także atrybutach nowoczesnej firmy.

Od lewej: Arkadiusz Gnat – Oddział Mazowiecki PSD, Adam Chojnacki – właściciel ADACH Green Building i Dariusz Tymiński – właściciel Zakładu Remontowo Budowlanego

Po krótkiej przerwie, w tematykę systemów solarnych wprowadził widzów Rafał Michalski, Prezes Grupy Blachotrapez, a do studia weszła Żaneta Koźmińska – Członek Zarządu Revolt Energy i w rozmowie z prowadzącym mówiła o co raz bardziej popularnej fotowoltaice i kwestiach związanych z jej montażem na dachu. W tym samym czasie, w studiu 2 Konferencji Adam Mitura prowadził ciekawą prelekcję o możliwościach usprawnienia działania firmy dekarskiej, wymiernych korzyściach i możliwych trudnościach z wdrażaniem zmian, zapowiadając jednocześnie nowy cykl materiałów, które w niedługim czasie pojawią się w mediach Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Transmisję całej konferencji śledziło niemal 800 osób, co ponad dwukrotnie pobiło wynik poprzedniego wydarzenia on-line organizowanego przez zespół PSD. Czy będzie kolejne? Niewykluczone.

Nagranie konferencji można obejrzeć w serwisie YouTube.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *