Kampania edukacyjna Zawód Przyszłości Dekarz została zainicjowana przez samych dekarzy, którzy dostrzegają skutki braku wykwalifikowanych pracowników w tym zawodzie. Efekty odczuwalne są zarówno przez branżę dekarską, jak i przez konsumentów, którzy na wykonanie dachu czekają niejednokrotnie wiele miesięcy. Potwierdzeniem słuszności naszych działań jest objęcie patronatu honorowego przez Ministra Edukacji Narodowej nad kampanią. Wspierają nas także producenci materiałów dachowych, media branżowe i ogólnopolskie oraz inne instytucje.
Dostajemy kolejne zgłoszenia i prowadzimy rozmowy ze szkołami, które mają potencjał, by otworzyć klasę w zawodzie Dekarz i/lub Technik dekarstwa. Zależy nam na promocji tych kierunku, dlatego w ramach projektu oferujemy wiele profitów uczniom zainteresowanym kształceniem się w tych zawodach. Stypendia za wyniki w nauce, certyfikowane szkolenia specjalistyczne pod okiem ekspertów branży budowlanej i wyjazdy do fabryk producentów materiałów dachowych to tylko część z nich. Zachęcamy też uczniów do startu w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy, gdzie najlepsi zdobędą bilet na wyjazd na Mistrzostwa Świata w 2020 r., odbywające się tym razem w Chinach.
Projekt Zawód Przyszłości Dekarz otrzymał dotację od duńskich Fundacji Villum Fonden i Velux Fonden, na realizację zadań związanych z kształceniem zawodowym i walką z wykluczeniem społecznym na terenach wiejskich.
Fundacje Velux są całkowicie odrębne od firmy Velux i Stowarzyszenie w ramach Projektu nie posiada żadnych zobowiązań bezpośrednio wobec firmy Velux, dając tym samym możliwość udziału w Projekcie wszystkim zainteresowanym partnerom z branży.
Projekt realizowany będzie wyłącznie przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, na obszarze całego kraju, we współpracy z organizacjami branżowymi, samorządami i Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Rozwoju i Gospodarki.
Czas realizacji Projektu: od 1 kwietnia 2019 r. do 30 czerwca 2023. Łącznie 5 lat.
Zawód Przyszłości Dekarz jest pierwszym projektem edukacyjnym, który wsparły Fundacje VELUX.
Metody i rozwiązania wypracowane w ramach współpracy będą służyć jako wzór dla innych projektów, realizowanych także w innych obszarach działalności Fundacji i w innych krajach.