Relacja: Dekarstwo – Nowe Horyzonty | Konferencja

Grudzień to nie tylko przygotowania do Świąt. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, po raz trzeci w tym roku zorganizowało konferencję poświęconą sprawom branżowym. W czasie wydarzenia pod nazwą „Dekarstwo – Nowe Horyzonty” poruszane zostały tematy, które z założenia mają pomóc rozwijać się dekarzom, usprawnić pracę firm dekarskich, a także promować dekarstwo wśród młodych ludzi. Tym razem, wydarzenie miało charakter hybrydowy – publiczność stanowili widzowie on-line oraz publiczność w studiu.

Tradycyjnie, konferencję otworzył Bogdan Kalinowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, a chwilę później dołączył na scenie Dariusz Muślewski – Dyrektor Grupy Produktów MTP. Po krótkim wprowadzeniu oraz zaproszeniu do śledzenia transmisji, ruszyła pierwsza z 4 części Konferencji.

Od lewej: Bogdan Kalinowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Dariusz Muślewski – Dyrektor Grupy Produktów MTP

W studiu pojawił się Tomasz Bykowski – dekarz z Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PSD, który z sukcesem zainicjował powstanie klasy Technikum dekarskiego we Włocławku, a dzięki połączeniu internetowemu, w spotkaniu wziął udział także Stanisław Sitarz – Dyrektor ZSBiO w Biłgoraju, oraz Piotr Blacha – Kierownik kształcenia praktycznego z tej samej placówki. Panowie rozmawiali na temat sytuacji w kształceniu branżowym po wprowadzeniu do szkół zawodu technik dekarstwa.

Wojtek Kaczmarczyk w rozmowie z Tomaszem Bykowskim.

O innowacyjnej pracowni komputerowej dla dekarzy, jaka powstała w białostockim Ośrodku Kształcenia Dekarzy, w kolejnym wejściu na antenę mówił Rafał Szymczak i Jan Grycuk, czyli Prezes i Wiceprezes Zarządu Oddziału PSD w Białymstoku. Pan Jan zaprezentował projekty więźb, wież i budynków mieszkalnych, jakie tworzy na oprogramowaniu 3D. OKD w Białymstoku zaprasza na szkolenia dekarzy chcących nauczyć się pracy z tego typu aplikacjami.

Rafał Szymczak
Jan Grycuk

Na zakończenie pierwszej części Konferencji, Zbigniew Buczek – Wiceprezes Oddziału Mazowieckiego PSD, wraz z Ryszardem Piwowskim – Wiceprezesem Zarządu Głównego PSD odpowiadali na pytania związane z tytułami Czeladnika i Mistrza, podkreślając istotność posiadania przez dekarzy chociaż jednego z nich.

Od lewej: Wojtek Kaczmarczyk, Ryszard Piwowski i Zbigniew Buczek.

Po przerwie, w studiu pojawił się Patryk Olejniczak – dekarz z Oddziału Wielkopolskiego PSD oraz Artur Bednarski – Kierownik projektu Zawód Przyszłości Dekarz, aby zaprezentować widzom dwa ciekawe urządzenia, które sprawdzą się przy kontroli wykonania pokryć dachowych: kamery termowizyjnej i próbnika iskrowego. Nie obyło się bez testów wspomnianego sprzętu, lecz z uwagi na konieczność przeprowadzenia ich we właściwych i bezpiecznych warunkach, testy odbyły się z udziałem Kierownika Oddziału Mazowieckiego PSD, Arkadiusza Gnata, w OKD w Pruszkowie.

Od lewej: Patryk Olejniczak i Artur Bednarski.

Jednym z najważniejszych tematów Konferencji był program „Nowoczesna Firma Dekarska”, jaki Stowarzyszenie zainicjowało kilka miesięcy temu. Rozmowy rozpoczęły się od spotkania z gościem specjalnym – Panem Krzysztofem Pruszyńskim, Prezesem Zarządu firmy Blachy Pruszyński. Wraz z Prezesem Stowarzyszenia, Bogdanem Kalinowskim, rozmawiali m.in. o rozwoju branży i potrzebie ciągłego doskonalenia rzemiosła.

Od lewej: Wojtek Kaczmarczyk, Krzysztof Pruszyński i Bogdan Kalinowski.

Jako, że błędy zdarzają się wszystkim, o sposobach minimalizowania ryzyka ich wystąpienia opowiadali Ryszard Piwowski – Prezes ZG Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy oraz Mirosław Szwarc – dekarz z Oddziału Kujawsko-Pomorskiego, będący również szkoleniowcem firmy Blachy Pruszyński. W trakcie rozmowy, przytoczone zostały statystyki i przykłady błędów, z jakimi stykają się orzecznicy techniczni PSD.

Od lewej: Wojtek Kaczmarczyk, Ryszard Piwowski, Mirosław Szwarc

Kolejnym elementem Konferencji była lekcja z cyklu „Nowoczesna Firma Dekarska”. Adam Mitura i Mateusz Cepko z firmy Mitura Academy, opowiedzieli o tym, jak dopasować prowadzoną firmę dekarską do siebie, swoich potrzeb i upodobań. Trenerzy wciągnęli do dyskusji publiczność w studiu, a widzowie on-line wzięli udział w ankietach przygotowanych przez prowadzących. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy stawia duży nacisk na rozwój przedsiębiorstw zrzeszonych w organizacji, przygotowując wraz z firmą Mitura Academy wiele elementów pozwalających na usprawnienie pracy firm dekarskich – multimedialne lekcje on-line, zajęcia warsztatowe w Oddziałach oraz wiele merytorycznych materiałów w magazynie Nasz Dekarz.

Adam Mitura i Mateusz Cepko z Mitura Academy.

Po kolejnej przerwie, widzowie przenieśli się na korytarz przy studiu, gdzie czekał na nich samochód demonstracyjny marki Milwaukee, a jej przedstawiciele – Tomasz Wszołek i Wojciech Tota, poprowadzili dynamiczny pokaz możliwości elektronarzędzi i akcesoriów z oferty firmy. Ciekawostką jest możliwość katalogowania posiadanych urządzeń Milwaukee, konfiguracji oraz śledzenia ich stanu czy lokalizacji w dedykowanej aplikacji na smartfony.

Od lewej: Wojciech Tota i Tomasz Wszołek, Milwaukee
Goście konferencji mieli możliwość zobaczyć dynamiczny pokaz elektronarzędzi marki Milwaukee.

Ponownie w studiu, na scenie pojawił się Jacek Baranowski, Wiceprezes Zarządu Pierwszego Polskiego Domu Brokerskiego Saga Brokers, aby podkreślić zalety posiadania ubezpieczenia OC dla firm dekarskich. Przytoczył przykłady zdarzeń, jakie obejmuje ubezpieczenie oraz konsekwencje braku polisy w takich przypadkach.

Wojtek Kaczmarczyk oraz Jacek Baranowski, Saga Brokers.

Kolejnym gościem Konferencji był Rafał Podborski, radca prawny z kancelarii CAPITA, która od dawna wspiera dekarzy w kwestiach związanych z prawem cywilnym, handlowym i podatkowym. Pan Rafał przedstawił podstawowe informacje na temat nadchodzących zmian w przepisach prawno-podatkowych („Nowy ład”) oraz wynikające z nich zmieniające się koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Na przykładach zaprezentował zalety i wady różnych form prawnych działalności, wraz z wyliczeniami osiąganych finalnie zysków dla każdej z nich. W czasie jego wystąpienia pojawiało się wiele pytań od widzów, ale z uwagi na ograniczenia czasowe Konferencji, gość zaoferował się, że odpowie na nie mailowo (odsyłamy do obejrzenia nagrania na kanale „Zawód Przyszłości Dekarz” w serwisie YouTube).

Rafał Podborski, Kancelaria prawna Capita

W temacie kompleksowych rozwiązań fotowoltaicznych, na scenie pojawiła się Żaneta Koźmińska – Dyrektor Zarządzająca firmy Revolt Energy. Podczas rozmowy opowiedziała o tzw. „dachu kompletnym” oraz tym, co budzi największe kontrowersje – zmianach w przepisach dotyczących finansowania instalacji oraz rozliczania produkowanej i zużytej energii z przydomowej instalacji fotowoltaicznej.

Wojtek Kaczmarczyk i Żaneta Koźmińska, Revolt Energy

Na zakończenie, wydarzenie podsumował Prezes Stowarzyszenia Bogdan Kalinowski, złożył także widzom życzenia świąteczne i zaprosił na najbliższą edycję targów BUDMA. Całą konferencję poprowadził Wojtek Kaczmarczyk, znany i lubiany w branży YouTuber i konferansjer.

Wydarzenie pod nazwą „Dekarstwo – Nowe Horyzonty” zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy w ramach działań projektu „Zawód Przyszłości Dekarz”. Jej powstawanie wspierali Partnerzy wydarzenia: Blachotrapez, Revolt Energy, Milwaukee, Dakea – organizator kampanii Dumny Dekarz, Blachy Pruszyński, a także Kancelaria Prawna CAPITA i Pierwszy Polski Dom Brokerski Saga Brokers.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *