- +48 570 130 073
- kontakt@zawodprzyszloscidekarz.pl
To jedna z tych szkół, o których głośno w regionie i nie tylko. W jej szeregach są finaliści i laureaci olimpiad zawodowych – Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych oraz Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, a od 2019 roku finaliści Turnieju Budowlanego Złota Kielnia.
Tekst RYSZARD PIWOWSKI dla magazynu “Nasz Dekarz“
Od czterech lat Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy nosi tytuł „Szkoły zawodowej najwyższej jakości” przyznany za kształcenie na najwyższym poziomie, niemal stuprocentowa zdawalność egzaminów zawodowych (sto procent zdanych egzaminów w zawodzie dekarz). Szkoła otrzymała również nagrodę specjalną Dyrektora ORE Ośrodka Rozwoju Edukacji za serce i dzielenie się tym sercem z innymi oraz statuetkę z mottem Platona Nie ma większej potęgi niż wiedza za bezinteresowną pomoc młodzieży i nauczycieli udzieloną drugiemu człowiekowi.
Uczniowie wraz z nauczycielami praktycznej nauki zawodu w ramach zajęć wykonywali i wykonują remonty mieszkań, pomagając w ten sposób głównie pogorzelcom i ofiarom nawałnic. We wszystkich pracach wzięło udział ponad 100 uczniów. – Kiedy mamy AKCJĘ POMOC, to zaczyna się epidemia altruizmu – mówi dyrektor szkoły Magdalena Popielewska. – Oprócz zawodu uczymy również kompetencji miękkich, takich jak empatia, otwartość, uczynność, współodczuwanie i to wszystko na „żywym organizmie”, w prawdziwym życiu. Wszystko zaczęło się w 2017 roku. Kiedy poseł Michał Stasiński przyszedł do szkoły pod koniec sierpnia, tuż po nawał-nicy, która miała miejsce w naszym województwie. Mieliśmy umiejętności, możliwości i chęci. Następnie pojawił się Adam Jaworski, później prezes stowarzyszenia DZIĘKI WAM, z propozycją pomocy w remoncie spalonego mieszkania na jednym z bydgoskich osiedli. Nigdy wcześniej nie remontowaliśmy zniszczeń po pożarach – dodaje. To było dla szkoły, nauczycieli i uczniów ogromne wyzwanie. Jednak podjęliśmy się również tego zadania. Od tego czasu pomogliśmy w remontach kilkunastu mieszkań. Miło nam, że te działania zostały zauważone przez telewizję TVN, radio, prasę lokalną i ogólnopolską.
W szkole przyznawane są certyfikaty Europass „Od pasji do kariery – europejskie staże zawodowe” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus (Irlandia, Portugalia). Po raz czwarty budowlanka została liderem w IV edycji konkursu dla szkół zawodowych najefektywniej działających na rzecz rynku pracy pod hasłem „Potrzeby rynku pracy naszą misją”.
Od 2016 roku szkoła zajmuje miejsce w pierwszej setce prestiżowego rankingu Perspektyw. Ten sukces zawdzięcza uczniom doskonale zdającym maturę i egzaminy zawodowe, osiągającym także znaczące sukcesy w olimpiadach przedmiotowych oraz wspaniałym nauczycielom, ale też szczególnej atmosferze. Od kilku lat szkoła promuje kształcenie zawodowe wśród najmłodszych. Zaprasza dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych do zapoznania się z zawodami budowlanymi. Uczy odkrywać własne możliwości i talenty.
Osiągnięcia sportowe na szczeblu wojewódzkim, kółka fotograficzne, kabaret szkolny, orkiestra dęta, chór, sekcja kolarska, klub biegacza z inicjatywy Ryszarda Piwowskiego z PSD i (start reprezentacji szkoły w bydgoskim biegu przełajowym „Terenowa Masakra”) i wiele inny działań wskazuje, że szkoła branżowa może być obszarem do realizowania i rozwijania pasji. Mówi się, że ta właśnie Budowlanka, to stan umysłu.
Od 2016 roku szkoła prowadzi wspólnie z Oddziałem Kujawsko-Pomorskim Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy roczne kursy w zawodzie dekarz. W efekcie podpisania w 2017 roku umowy o współpracy, rok później powołano w szkole klasę o profilu dekarz, pierwszą po kilkunastu latach przerwy, a nabór w roku szkolnym 2019/2020 także został zakończony sukcesem. Wspólnie łączymy nadzieje na otwarcie ośrodka szkoleniowego z nowoczesnym wyposażeniem dla nauki zawodu.
Absolwentami ZSB są bracia Marcin i Kamil Gratkowscy, mistrzowie Polski młodych dekarz, oraz słuchacze drugiej edycji kursu rocznego w zawodzie dekarz. Uczniowie klasy dekarskiej i nauczyciele wraz z PSD, przy wsparciu urzędu miasta i urzędu marszałkowskiego, uczestniczyli w 2019 roku w Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy w Rydze. PSD współpracuje ze szkołą przy organizacji targów i dni otwartych placówki. Jeden z uczniów drugiej klasy tejże szkoły – Hubert Jurkiewicz – został zakwalifikowany do drużyny reprezentującej województwo kujawsko-pomorskie na Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy w kategorii dach stromy, które odbędą się podczas tegorocznych targów BUDMA w Poznaniu.
Obecnie cały kompleks szkolny poddawany jest termomodernizacji, rozbudowywane są pomieszczenia warsztatowe i dydaktyczne. Dużo się dzieje, więc z nadzieją patrzymy na rozwój szkolnictwa branżowego.