Do Roboty! Czyli jak Wojtek został dekarzem

Wojtek Kaczmarczyk, w świecie Internetu znany jako @onkaczmarczyk podjął nasze wyzwanie i na jeden dzień wcielił się w zawód dekarza. Film z jego udziałem już wkrótce pojawi się na kanale “Do Roboty” w serwisie YouTube. Na razie nie zdradzamy szczegółów tego jak mu poszło, lecz kilka ujęć z “planu zdjęciowego” zobaczyć można w galerii na końcu tego artykułu.

Jednym z głównych założeń kampanii “Zawód Przyszłości Dekarz” jest promocja zawodu. W społeczeństwie funkcjonuje niewłaściwy pogląd, że praca dekarza wiąże się z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym, pracą w trudnych warunkach czy brudzie. Jest w tym odrobina prawdy, że chociaż nie trzeba być potężnej, atletycznej budowy, siła z pewnością przydaje się w codziennej pracy. Silne ręce z pewnością wpłyną też na bezpieczeństwo dekarza, jednak formy nie trzeba specjalnie robić na siłowni – można także na dachu! W odróżnieniu od warunków, w jakich dane było pracować dekarzom jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, dziś rzemieślnicy korzystają z mechanicznych rozwiązań ułatwiających najbardziej wymagające wysiłku zadania. Windy czy dźwigi dekarskie dawno przestały już być wyjątkiem, i co raz częściej spotykamy je na placu budowy. Nowoczesne technologie stosowane m.in. w odzieży roboczej zdecydowanie poprawiają komfort pracy, zarówno w wysokich temperaturach latem czy jesienią lub zimą, kiedy aura jest niekorzystna.

Utarło się także przekonanie, że zawody rzemieślnicze są gorzej opłacane od chociażby managerskich stanowisk w korporacjach. W tej chwili przeciętne wynagrodzenie pracownika firmy dekarskiej waha się ok. 3000 – 6000 zł na rękę, a w dobrym sezonie może te kwoty znacznie przekroczyć. Z pewnością jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów budowlanych, a sytuacja rynkowa w perspektywie długoterminowej nie wskazuje, żeby miało się to zmienić.

Mamy nadzieję, że wspólne nagranie filmu z kanałem “Do Roboty” przyniesie oczekiwany efekt i dotrzemy z naszym przekazem do młodzieży mającej przed sobą wybór kierunku kształcenia. – mówi Artur Bednarski, kierownik projektu “Zawód Przyszłości Dekarz”. Wojtek pokazał, że pod okiem doświadczonego dekarza byłby w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia ta praca. Możliwe, że młodzież, która co raz częściej utożsamia się z internetowymi gwiazdami, wybierze dekarstwo jako swój przyszły zawód. A jeśli nie, to chociaż inaczej spojrzy na zawody rzemieślnicze.

Podczas nagrania filmu nasz ekspert – Paweł Francuz z firmy Franc-Deker wziął pod swoją opiekę Wojtka Kaczmarczyka i wspólnie wykonali izolację dachu, montaż okna oraz fragment pokrycia blachą na rąbek rzemieślniczy. W profesjonalną odzież roboczą ekipę dekarską wyposażyła firma Blaklader, której bardzo dziękujemy za wsparcie.

Sponsorem profesjonalnej odzieży roboczej, wykorzystanej
w nagraniu filmu, jest:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *