Partnerstwo  CREATON Polska dla lepszej edukacji zawodowej

Z analizy danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że do grupy 30 najbardziej deficytowych profesji w Polsce należą zawody związane z branżą budowlaną. Szczególnie brakuje elektryków, zbrojarzy, brukarzy, cieśli, stolarzy i dekarzy. Powodem tego są m.in. trudne warunki pracy, wysokie wymagania stawiane pracownikom a przede wszystkim  brak młodych adeptów sztuk rzemieślniczych  związany z niskim zainteresowaniem kształcenia się w wymienionych zawodach. Dlatego szereg instytucji, mediów i firm  podjęło aktywne działania na rzecz ich edukacji.

W rozwój profesji dekarskiej włączyła się również firma CREATON Polska, która została wyłącznym sponsorem strategicznym programu  „Zawód Przyszłości Dekarz” w kategorii dachówek ciężkich i udzieliła szkołom merytorycznego oraz materialnego wsparcia. W ramach swojej aktywności firma  zorganizowała cykl szkoleń dla uczniów w swojej fabryce. Jednak ogólnoświatowa sytuacja związana z pandemią COVID-19 zweryfikowała niektóre z wstępnych planów dotyczących zwłaszcza nauczania i organizowania wydarzeń w tradycyjnej formie. Z tego powodu CREATON Polska w porozumieniu ze szkołami przygotowała specjalny, autorski program nauki w systemie on-line, który doskonale sprawdził się w obecnej rzeczywistości.

„Szkolenia dla młodzieży prowadzone przez Akademię CREATON to bardzo trafiona inicjatywa. Po pierwszych zajęciach w opinii uczniów wszystko się podobało, było to novum dla zdalnego nauczania. Chciałoby się stworzyć cykl takich szkoleń, które bardziej szczegółowo omawiałyby poszczególne wytyczne. Z kolei dla kadry nauczycielskiej praktycznej nauki zawodu, mógłby to być świetny materiał dydaktyczny standaryzujący wykonawstwo i metody pracy” – podkreśla Ryszard Piwowski, nauczyciel zawodu w ZSB w Bydgoszczy.

W zakresie zainicjowanego przez CREATON Polska programu zostały przygotowane specjalne wykłady na 3 poziomach zaawansowania (dla każdej z trzech klas szkoły). Dodatkowo zainaugurowano zajęcia prowadzone bezpośrednio z Akademii CREATON zawierające część teoretyczną, pokazy praktyczne i pytania konkursowe z nagrodami. Całość zdobytej wiedzy na określonym poziomie jest weryfikowana i uznana przyznaniem odpowiedniego certyfikatu. W listopadzie zorganizowane zostały szkolenia w dwóch klasach w Zespole Szkól Zawodowych nr 5 im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku (prowadzące zajęcia praktyczne w Ośrodkach Szkolenia Dekarzy PSD) oraz w Zespole Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy. Łącznie z programu skorzystało 21 uczniów. Do końca roku CREATON Polska ma zaplanowane szkolenia we wszystkich 11 klasach objętych patronatem.

Ponadto firma CREATON Polska wyposażyła pracownie dekarskie w niezbędne do ćwiczeń zestawy budowlane (dachówki i akcesoria) a  uczniów w stroje robocze.

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy – organizatorzy projektu „Zawód Przyszłości Dekarz” – liczą, że przy takim wsparciu, wspólnie uda się odmienić poziom szkolnictwa branżowego w sektorze budowlanym i już w niedługim czasie wykwalifikowani dekarze zasilą rynek pracy w Polsce.

Wyłączny Partner Strategiczny w kategorii pokryć ciężkich

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *