Wywiad z Bartoszem Dudzińskim – wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i Świata

Jeden z najbardziej utytułowanych i zdolnych młodych dekarzy w naszym kraju: zdobywca tytułu Mistrza Polski Młodych Dekarzy 2018, srebrnego medalu Mistrzostw Świata Młodych Dekarzy 2018, V-ce Mistrz Polski Młodych Dekarzy 2020, a także reprezentant Polski na najbliższych zawodach EuroSkills. Opowiedział nam o swoich początkach w zawodzie, mistrzostwach, a także dał radę młodszym adeptom dekarstwa. Warto zatrzymać się na chwilę i przeczytać całość.

Bartku, 𝐨𝐝 𝐣𝐚𝐤 𝐝𝐚𝐰𝐧𝐚 𝐳𝐚𝐣𝐦𝐮𝐣𝐞𝐬𝐳 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐝𝐞𝐤𝐚𝐫𝐬𝐭𝐰𝐞𝐦?

[Bartosz] Od kiedy zajmuję się dekarstwem? Hmmmmmm… Zaczęło się w gimnazjum, kiedy to najstarszy brat zabrał mnie do pracy. Już pierwsze wakacje w szkole gimnazjalnej spędziłem na dachu.

𝐒𝐤𝐚̨𝐝 𝐩𝐨𝐦𝐲𝐬ł, 𝐚𝐛𝐲 𝐩𝐨́𝐣𝐬́𝐜́ 𝐚𝐤𝐮𝐫𝐚𝐭 𝐰 𝐭𝐞̨ 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐞̨? 𝐂𝐨𝐬́ 𝐂𝐢𝐞̨ 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨́𝐥𝐧𝐢𝐞 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚ł𝐨, 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐬𝐩𝐢𝐫𝐨𝐰𝐚ł𝐨?

[Bartosz] Jak mam być szczery, to z początku dekarstwo mnie nudziło. Nie lubiłem tego, byłem chłopakiem od ,, przynieś , podaj , pozamiataj”. Jednak po pewnym czasie przejrzałem na oczy, jaki drzemie w tym potencjał. Wtedy też postanowiłem wykorzystać okazję i zdziałać naprawdę wiele w dekarstwie.

𝐉𝐚𝐤𝐢𝐞 𝐭𝐨 𝐮𝐜𝐳𝐮𝐜𝐢𝐞 𝐛𝐫𝐚𝐜́ 𝐮𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐰 𝐌𝐢𝐬𝐭𝐫𝐳𝐨𝐬𝐭𝐚𝐜𝐡 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢 𝐌ł𝐨𝐝𝐲𝐜𝐡 𝐃𝐞𝐤𝐚𝐫𝐳𝐲? 𝐀 𝐣𝐚𝐤 𝐜𝐳𝐮𝐣𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐢𝐜𝐡 𝐳𝐰𝐲𝐜𝐢𝐞̨𝐳𝐜𝐚?

[Bartosz] Podczas udziału w mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy oczywiście da się odczuć presję i nerwy. Komentarze osób, rywali, innych dekarzy, ale też, że wzrok sędziów, którzy zaglądają w każde miejsce i notują, ogromnie stresuje. Tak czy inaczej, atmosfera jest niesamowita i czuć, że wszyscy żyją dekarstwem.

A jak się czuje zwycięzca? Hmmm, tak naprawdę to super mieć konkurencję z całej Polski i być tym najlepszym z najlepszych. Naturalnie jest to dla mnie ogromny zaszczyt.

𝐖𝐢𝐞𝐦𝐲, 𝐳̇𝐞 𝐛𝐫𝐚ł𝐞𝐬́ 𝐮𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐭𝐞𝐳̇ 𝐰 𝐌𝐢𝐬𝐭𝐫𝐳𝐨𝐬𝐭𝐰𝐚𝐜𝐡 𝐒́𝐰𝐢𝐚𝐭𝐚. 𝐉𝐚𝐤 𝐨𝐝𝐧𝐚𝐣𝐝𝐲𝐰𝐚ł𝐞𝐬́ 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐧𝐚 𝐦𝐢𝐞̨𝐝𝐳𝐲𝐧𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐚𝐫𝐞𝐧𝐢𝐞? 𝐁𝐲ł 𝐭𝐨 𝐝𝐥𝐚 𝐂𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐚𝐣 𝐠𝐫𝐚𝐭𝐲𝐟𝐢𝐤𝐚𝐜𝐣𝐢, 𝐩𝐨𝐰𝐨́𝐝 𝐝𝐨 𝐝𝐮𝐦𝐲?

[Bartosz] Oczywiście, że to jest powód do dumy i wynagrodzenie za ćwiczenia do zawodów po pracy. Gdy pojechałem do Rygi na mistrzostwa świata i zrozumiałem, że będę się mierzył z osobami z innych krajów, to były delikatne obawy czy dam radę, czy nie będzie kompromitacji. Dużo zastanawiałem się nad tym, czy inne drużyny nie są o niebo lepsze. Pomimo to, efekt końcowy chyba nie był taki najgorszy 😀 (Drużyna Bartosza sięgnęła po srebrny medal w konkurencji- fasada przyp.red.)

𝐁𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐳 𝐛𝐫𝐚ł 𝐮𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐰 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐒𝐤𝐢𝐥𝐥𝐬. 𝐂𝐨 𝐂𝐢𝐞̨ 𝐦𝐨𝐭𝐲𝐰𝐮𝐣𝐞 𝐝𝐨 𝐰𝐚𝐥𝐤𝐢 𝐨 𝐤𝐨𝐥𝐞𝐣𝐧𝐲 𝐭𝐲𝐭𝐮ł? 𝐂𝐡𝐜𝐞𝐬𝐳 𝐜𝐨𝐬́ 𝐮𝐝𝐨𝐰𝐨𝐝𝐧𝐢𝐜́ 𝐬𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐥𝐮𝐛 𝐢𝐧𝐧𝐲𝐦?

[Bartosz] Póki jestem jeszcze młody i mogę startować w takich zawodach, to chcę spróbować swoich sił. Następne EuroSkills będą moimi ostatnimi zawodami jako zawodnik, więc chcę wypaść jak najlepiej. Nikomu nie chcę niczego udowadniać. Robię to tylko dla siebie, ponieważ zobaczyć czy dam radę i jak w innych krajach wygląda praca dekarza. To ostatnie wynika z mojej ciekawości branżowej.

𝐍𝐚 𝐬𝐚𝐦 𝐤𝐨𝐧𝐢𝐞𝐜: co 𝐛𝐲𝐬́ 𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐚ł 𝐦ł𝐨𝐝𝐲𝐦, 𝐤𝐭𝐨́𝐫𝐳𝐲 𝐳𝐚𝐬𝐭𝐚𝐧𝐰𝐢𝐚𝐣𝐚̨ 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐧𝐚𝐝 𝐳𝐚𝐛𝐫𝐚𝐧𝐢𝐞𝐦 𝐮𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐮 𝐰 𝐫𝐞𝐤𝐫𝐮𝐭𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐝𝐨 𝐤𝐥𝐚𝐬 𝐝𝐞𝐤𝐚𝐫𝐬𝐤𝐢𝐜𝐡?

[Bartosz] Chciałbym powiedzieć jedno: warto. Praca dekarza jest przyszłościowym zawodem. Dla kogoś, kto jest kreatywny i lubi tworzyć, jest to dobry kierunek.

Comments (01)

  • Marcin

    6 czerwca 2020 / 4 lata ago

    Gratulacje i dalszych sukcesów życzę

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *