Wywiad z Kacprem Zalewskim – Czyli jak zostać Mistrzem Młodych Dekarzy w pół roku?

Dzisiaj mamy dla Was coś specjalnego: udało nam się przeprowadzić zdalny mini-wywiad ze złotym medalistą tegorocznych X Mistrzostw Polski Młodych Dekarzy, Kacprem Zalewskim.

𝗦𝗸𝗮̨𝗱 𝘄 𝗼𝗴𝗼́𝗹𝗲 𝗽𝗼𝗺𝘆𝘀ł 𝗻𝗮 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁 𝘄 𝗠𝗶𝘀𝘁𝗿𝘇𝗼𝘀𝘁𝘄𝗮𝗰𝗵 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶 𝗠ł𝗼𝗱𝘆𝗰𝗵 𝗗𝗲𝗸𝗮𝗿𝘇𝘆? 𝗖𝘇𝘆 𝗱ł𝘂𝗴𝗼 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗱𝗼 𝗻𝗶𝗰𝗵 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗴𝗼𝘁𝗼𝘄𝘆𝘄𝗮ł𝗲𝘀́?

[Kacper]:
Pomysł o uczestnictwie w mistrzostwach narodził się jesienią 2019 roku z inicjatywy gdańskiego oddziału PSD i za aprobatą dyrekcji gdańskich PSB (bowiem jestem uczniem 3 klasy technikum budowlanego) przystąpiliśmy z mentorem i współzawodników do intensywnych, kilkunastotygodniowych przygotowań na szkolnych warsztatach profesjonalnie przygotowanych do nauki zawodu dekarskiego.

𝗖𝗼 𝗖𝗶𝗲̨ 𝘄 𝗶𝗻𝘁𝗲𝗿𝗲𝘀𝘂𝗷𝗲/𝗽𝗮𝘀𝗷𝗼𝗻𝘂𝗷𝗲 𝘄 𝗱𝗲𝗸𝗮𝗿𝘀𝘁𝘄𝗶𝗲?

[Kacper]:
Z tematami dekarskimi styczność miałem od kiedy pamiętam – choć tylko w teorii i wizji bez praktyki za sprawą mojego taty, który z dachami ma do czynienia w teorii, technologii, fizyce dachowej, materiałoznawstwie i w końcu praktyce od 25 lat.
“Zaraził” mnie dachami. Natomiast ja z zamiłowania do drewna (jestem uczniem klasy 3 TB w zawodzie technologii drewna w Gdańsku) połączyłem, okazuje się dwie bliźniacze pasje. Drewno (ciesielka) są ściśle związane z dachami (dekarstwem).
Dekarstwo, ciesielstwo i stolarstwo łączy w sobie rzemiosło czyli tworzenie….
Nie ma nic lepszego dla chłopaka o zacięciu technicznym jak być swoistym twórcą/autorem czegoś z kawałka blachy, drewna czy ceramiki co w sposób trwały , estetyczny i bezpieczny służy innym.

𝗖𝗼 𝗯𝘆𝘀́ 𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗮ł 𝗽𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇ł𝘆𝗺 𝗱𝗲𝗸𝗮𝗿𝘇𝗼𝗺 𝗮𝗹𝗯𝗼 𝘁𝘆𝗺, 𝗸𝘁𝗼́𝗿𝘇𝘆 𝘇𝗮𝘀𝘁𝗮𝗻𝗮𝘄𝗶𝗮𝗷𝗮̨ 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗻𝗮𝗱 𝘇𝗮𝗯𝗿𝗮𝗻𝗶𝗲𝗺 𝘂𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝘂 𝘄 𝗿𝗲𝗸𝗿𝘂𝘁𝗮𝗰𝗷𝗶 𝗱𝗼 𝗸𝗹𝗮𝘀 𝗱𝗲𝗸𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶𝗰h?

[Kacper]:
Jestem zwykłym chłopakiem, niewyróżniającym się niczym specjalnym, ale jestem “techniczny”. Jakiś czas temu, nie mając jasnych i pewnych preferencji zawodowych wybrałem twórczy zawód w miarę wolny od biurka, komputera czy przywiązania do miejsca. Nauka tego zawodu daje mi poczucie spełnienia swych pasji, potrzeby samorealizacji i tworzenia czegoś długowiecznego.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *